Sık Sorulan Sorular

Sorunuzun Cevabını Bulamazsanız

Destek Sayfamızdan veya Anasayfamızdaki İletişim Bölümümüzden Bizimle İrtibata Geçiniz

Kripto para kavramını anlamak için öncelikle kriptografinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Kriptografi; gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi, dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da koruma amacı güder. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir.Kriptografi biliminin gelişmesiyle birlikte internet üzerinde transferi yapılan bilgilerin güvenliği de artmaya başlamıştır. Bu gelişmeler kripto paranın bir yazılım olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. İlk olarak ortaya çıkan “Bitcoin” bu mantıkla çalışan bir kripto paradır ve kripto paralar içerisinde en popüler olanıdır.Kripto para, gerçek paradan farklı olarak elle tutulan, deri bir cüzdanda taşınan bir değer değildir. Merkezi olmayan bir sistem ile geliştiği için, bu paraların üretiminde hiçbir devlet ya da özel kuruluşun söz hakkı yoktur. Klasik anlamda kullandığımız tüm paralar devletler tarafından üretilen ve arkasında devlet desteği olduğu için “belirli bir değeri” olan cisimlerdir. Ancak yeni gelişen kripto para teknolojisi hiçbir devlet desteği olmaksızın dünyanın her yerindeki bireysel kullanıcılar tarafından üretilerek “belirli bir değer” edinmiştir.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir grup veya bir kişi tarafından geliştirildiği düşünülmektedir. 2009 yılının Ocak ayında ise ilk blok (Genesis blok) yaratılarak madencilik ve transferler başlamıştır. Bitcoin ile kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer yapılabilir ve hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmaz. Transferlerde gönderim kaynağını ve alıcıyı tespit etmek zordur. Gerekli güvenlik tedbirleri alındığı takdirde sizin dışınızda hiç kimse hesaplarınızı kontrol edemez ya da el koyamaz ve tüm hesaplar dijital cüzdanlarda saklanır.Kısacası, tamamen özgür bir sanal para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan bir nebze olsun çıkarıp araç haline getiriyor. Bu bakımdan Bitcoin, mevcut finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni bir deneysel teknolojidir!Özetle Bitcoin;Dijital para birimidir ve maddesel/fiziki bir karşılığı yoktur.Bitcoin bir ağ etkileşimidir, bir merkezi yoktur ve A kişisinden B kişisine dijital para transferi sağlar.İnternet olan herhangi bir noktadan transfer yapılabilir.Aracısı ya da komisyoncusu yoktur.Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır, sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir.Tüm ülkelerde kullanılır ve kişisel hesaba müdahale edilemez.Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yoktur.Bitcoin, madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir.Üretilecek Bitcoin sınırlandırılmıştır, toplamda 21 milyon adet üretilecektir.Üretim hızını kontrol edebilmek için Bitcoin çıkarma hızını belirleyen “zorluk seviyesi” belirli protokoller çerçevesinde sürekli olarak ayarlanır. Zorluk ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir.Her kullanıcının dijital bir cüzdanı ve hesabı vardır.Bitcoin transferleriniz eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz ve mükerrer ödeme engellenir.Bitcoin ile ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödeme yapmazsınız. Sizden herhangi bir ön koşul istenmez.Bitcoin; TL, USD ve EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir.

Bitcoin eşler-arası bir dijital ödeme sistemidir ve birçok özelliğe sahip olması nedeniyle ilk ve benzersizdir. Banka havalesi, EFT veya kredi kartı gibi geleneksel ödeme sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır:Zaman sınırlaması yoktur. Bitcoin transferi gerçekleştirmek isteyen kişi için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır, online cüzdanlar aracılığıyla internet bulunan herhangi bir noktadan transfer gerçekleştirilebilir.Mekân sınırlaması yoktur. Geleneksel sistemlerde havale göndermek veya almak için (internet üzerinden göndermek dışında) bankaya veya ATM’ye gidilmektedir. Örneğin posta havalesi ve Western Union gibi transfer sistemlerinde, kişinin bu tür merkezlere giderek transferi gerçekleşmesi gerekir. Bitcoin transferi gerçekleştirmek için ise; kişinin fiziksel olarak bir yere gitme ve orada bulunmasına gerek yoktur.Transferler çok hızlıdır. Sabırsızlık gibi doğal insani zaaflara cevap verir, para transferleri oldukça hızlıdır.Saklamak ve taşımak çok kolaydır. Binlerce dolar değerindeki Bitcoin’i akıllı telefonunuza indireceğiniz bir sanal cüzdan ile her an yanınızda taşıyabilirsiniz.Dünyanın tüm bölgelerinde işlem yapılabilir. Böylece yabancı para birimleriyle yapılan exchange (para değişimi) maliyetleri uygulanmaz.Basılı paradaki gibi gider ve masraf bulunmaz. Geleneksel yöntemle basılan para; nakliye, depolama ve güvenlik için yapılan harcamalar gibi birçok açıdan hükümetlere artı maliyet ve gider yaratmaktadır. Bitcoin’de bu tip maliyetlerin yanı sıra bürokrasi gibi engeller de bulunmamaktadır.Ülkelerin ekonomik veya sosyopolitik durumundan etkilenmez. Herhangi bir ülkenin merkez bankasının müdahale veya baskısına tabii değildir; bu nedenle ülkelerin ekonomik veya sosyopolitik iniş çıkışlarından etkilenmez.Ödemelerde herhangi bir alt sınır bulunmaz. Bitcoin’de, kredi kartı veya havale gibi ödeme sistemleri ile yapılamayan çok düşük miktarlardaki mikro ödemeler dahi yapılabilir.Ücret ve komisyon uygulanmaz. Bitcoin’de transferler ağlar arasında, bir adresten diğerine direkt olarak, merkezi bir otorite olmaksızın gerçekleşir. Bu nedenle geleneksel yollarla gerçekleşen transferlerde alınan ücret veya komisyon bulunmamaktadır.Şirketlerin ödemelerle ilgili işlem giderlerini ortadan kaldırır. E-ticaret yapan ve dolayısıyla kredi kartıyla ödeme alan şirketler için bankaların uyguladığı yetkilendirme, komisyon, güvenlik, işlem ve hesap ücretleri gibi birçok masraf bulunmaktadır.

AL Arnavutluk KZ Kazakistan CD Kongo Demokratik Cumhuriyeti PE PeruDZ Cezayir KE Kenya DK Danimarka PN Pitcairn AdalarıAD Andorra KI Kiribati DJ Cibuti PL PolonyaAO Angora KW Kuveyt DM Dominika PT PortekizAR Arjantin KR Kırgızistan YAP Dominik Cumhuriyeti PR Porto RikoAM Ermenistan LV Letonya AK Ekvador QA KatarAU Avustralya LN Lübnan M Mısır MK Makedonya Cumhuriyeti (FYROM)AT Avusturya LY Libya EE Estonya RO RomanyaAZ Azerbeycan LT Litvanya ET Etiyopya RU Rusya FederasyonuBH Bahreyn LU Lüksemburg FO Faroe Adaları SA Suudi ArabistanBR Belarus MLD Malezya FJ Fiji SN SenegalBE Belçika MV Maldivler FI Finlandiya RS SırbistanBZ Belize ML Mali FR Fransa SG SingapurBÖ Bolivya MT Malta GM Gambiya SK SlovakyaBA Bosna Hersek MX Meksika GE Gürcistan Sİ SlovenyaBR Brezilya MD Moldova DE Almanya YN SomaliVG İngiliz Virgin Adaları MC Monako GH Gana ZA Güney AfrikaBG Bulgaristan MN Moğolistan GI Cebelitarık GS Güney Georgia ve Güney Sandwich AdalarıST Kamerun MS Karadağ GB Büyük Britanya (İngiltere; İngiltere) KR Güney KoreCA Kanada MA Fas GR Yunanistan ES ispanyaBQ Karayipler Hollanda NC Yeni Kaledonya HT Haiti LK Sri LankaKY Cayman Adaları NZ Yeni Zelanda HN Honduras SD SudanCF Orta Afrika Cumhuriyeti NG Nijerya HK Hong Kong SZ SvazilandCL Şili KP Kuzey Kore HU Macaristan GD İsveçCN Çin JO Ürdün IS İzlanda CH İsviçreCO Kolombiya NR Norveç IT Hindistan SY SuriyeCR Kosta Rika OM Umman İD Endonezya TJ TacikistanCI Fildişi Sahili PK Pakistan İR İran TN TunusİK Hırvatistan PW Palau IQ Irak TR TürkiyeCU Küba PS Filistin Bölgesi IE İrlanda TM TürkmenistanCW Curacao PA Panama IL İsrail UG UgandaCY Kıbrıs PG Papua Yeni Gine O İtalya UA UkraynaCZ Çek Cumhuriyeti PY Paraguay JM Jamaika AE Birleşik Arap EmirlikleriUZ Özbekistan VE Venezuela JP Japonya USA Amerika Birleşik Devletleri (ABD)VA Vatikan Şehri (Kutsal Görülme) YE Yemen JE Jersey UY Uruguay

19.01.2019-31.03.2019 TARİHLERİ ARASINDA HESAP DOĞRULAMASI YAPIP, KRİPTO PARA BİRİMLERİNDE EN ÇOK İŞLEM YAPAN(İŞLEM HACMİ) 2 KİŞİ IPHONE X KAZANACAKTIR. SIRALAMA GÜNLÜK OLARAK AÇIKLANACAKTIR.

1-)MELİH S**** 2-) MUSTAFA .C**** 3-) SÜLEYMAN.T**** 4-) VEYSEL A**** 5-)MERT .Y***

Market listesinde yer alan emirler satırlar halinde gösterilmekte olup görmüş olduğunuz miktarlar o satırdaki toplam alış-satış miktarını temsil etmektedir. Bu miktarlar tek bir kullanıcının teklifi olabileceği gibi, aynı fiyattan teklif veren çok sayıda kullanıcının tekliflerinin toplamı da olabilir.Başka kullanıcı veya kullanıcılar 20,000.00 TL den alım emri girdiklerinde, satış emri giren kullanıcının işlemi otomatik olarak eşleşir ve gerçekleşir. Bu durumda alım yapan taraf “taker” yani teklifi kabul eden taraf olacaktır. İlgili BTC miktarı, satış yapan kişinin bakiyesinden düşülerek, alım yapan kullanıcının bakiyesine eklenir.Bu satış emrinin tek seferde gerçekleşmesi ve listeden silinmesi için diğer kullanıcı veya kullanıcıların en az o fiyattaki BTC miktarınca alım emri girmesi gerekmektedir. Bir kullanıcı 20,000.00 TL den yalnızca 0.05 BTC alım emri girerse, işlemin o kadarlık kısmı gerçekleşir ve henüz satılmayan kısım pozisyon tutmaya ve listede yer almaya devam eder.İptal butonuna basıldıktan sonra kullanıcının satışa koyduğu BTC miktarının hiçbir kısmı henüz satılmadı ise tamamı bakiyesine geri yüklenecektir. Eğer satışa konulan BTC'nin bir kısmı satılmış ise henüz satışı gerçekleşmemiş olan BTC miktarı kullanıcı bakiyesine geri yüklenecektir. Satılmış olan kısım ise hali hazırda TL bakiyesinde görüntüleniyor olacaktır.

YENİ BİR ADRES OLUŞTUR butonuna tıklayarak BTC yatırma adresi oluşturmanız gerekmektedir. Adresinizi QR Kodunu tarayarak veya ADRESİ KOPYALA butonuna basarak da kopyalayabilirsiniz. Tüm transfer işlemlerinizde el ile yazdığınız ya da kopyalayıp yapıştırdığınız cüzdan adreslerinin doğruluğunu ikinci kez kontrol etmeniz önerilir. Hesabınıza bir BTC transferi yaptığınızda yine bu sayfadan transferinizin onay durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bitcoin onay işlemleri blok ağında yer alan madenciler tarafından yapılmakta olup, onay süreci blok ağının yoğunluğuna ve transferiniz için ödenen madenci ücretine (fee) bağlı olarak değişebilmektedir.Transferiniz blok ağı altyapısında bulunan madenciler tarafından 3 onay aldığında Paribu hesabınıza otomatik olarak yansıtılacaktır.• Yeni adres oluştur butonunu kullanarak adres oluşturabilirsiniz ancak önceki adreslerinizi en az bir kez kullanmış olmanız gerekir.• Herhangi bir ödeme almak için de size tanımlı bu adresleri kullanabilirsiniz.

Hesaplarına ilk defa para yatıran üyelerimizin ilk para ve coin çekim talepleri 48 saat sonra gerçekleştirilmektedir. Sonraki çekim talepleriniz işlem sırasına göre gerçekleştirilir. Komisyon ve çekim ücretleri sitemizde belirtildiği gibidir.

Ethereum, blockchain teknolojisine bağlı olarak çalışan, akıllı sözleşmeler gibi ek özelliklere sahip, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bitcoine benzer şekilde herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan para birimine Ether adı verilmiştir. Bitcoin'den sonra en yüksek piyasa değerine sahip ikinci kripto para birimidir.

Komisyon Oranlarımız 31.03.2019 Tarhine kadar sıfırladık!. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Piyasa yapıcı (Maker) %0, Piyasa Alıcı (Taker) %0, Çekme Ücreti (Withdraw Fee) 0.00040 BTC, 0.00600 ETH, *Fiyatlara KDV dahildir.

Kripto paralar (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) yapısı gereği geri dönüşümsüzdür. Bu nedenle onay verildikten sonra kripto para çekme işleminiz iptal edilemez. Gönderim yaptığınız adres henüz üretilmemiş olsa bile kripto para cüzdanı, adresi doğrulayabiliyorsa gönderim işlemi gerçekleşir ve işlem geri döndürülemez. Yanlış adrese yapılan transferlere ait tutarların iade edilmesi mümkün değildir.

Türkiye’de yer alan herhangi bir banka aracılığıyla tek seferde en az 100 TL ve üzeri Türk Lirası transfer işlemi (EFT/Havale) yapabilirsiniz.Transferi gerçekleştirdiğiniz banka hesap sahibi ile Paykrip'te kayıtlı olan isim aynı olmalıdır.EFT ya da Havale işleminizin alıcı ismi kısmına Paykrip Teknoloji Ve Yatırımları LTD.ŞTİ. yazılmalıdır.Açıklama alanınına login girişte kullandığınız cep telefonu numaranızı yazmanız gerekmektedir..100 TL altındaki yatırma işlemleri kabul edilmemektedir. Tutar gönderen IBAN numarasına iade edilecektir.Kriterlere uygun olmayan TL yatırma işlemleri hafta içi aynı gün saat 17:00'a kadar, hafta sonu ve resmi tatillerde ise ilk iş günü iade edilecektir.

Akbank ve Garanti bankası aracılığıyla Havale ve diğer bankalarla yapılan EFT işlemleri, transfer PAYKRİP banka hesabına ulaştığında, kullanıcının bakiyesine otomatik olarak yansımaktadır. Akbank Ve Garanti dışındaki bankalardan yapılacak para transferleri (EFT) mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Hafta sonu, mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde yapılan EFT işlemleri tarafımıza ulaşmamaktadır. Bu nedenle kurallara uygun TL yatırma işlemleri, ilk iş günü mesai saatleri içerisinde hesabınıza yansıyacaktır.

Kredi kartı ile gerçekleştireceğiniz ödemeler için çalışma yapılmaktadır. Banka şubelerinden EFT veya havale ile kendi hesabınızdan TL yatırma işlemi yapabilirsiniz, ancak gişeden yapılan ve T.C. kimlik numaranıza ait olmayan TL yatırma işlemleri kabul edilmemektedir. ATM'lerden yalnızca banka kartı ile kendi adınıza kayıtlı vadesiz TL hesabınızdan yapılan ödemeler kabul edilmektedir.

PAYKRİP'ten sadece kendi adınıza kayıtlı bir banka hesabına TL çekme işlemi yapabilirsiniz. Alıcı hesap sahibinin, banka kayıtlarındaki ad soyad bilgisi ile PAYKRİP'teki ad soyad bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. Hafta sonu ve resmi tatillerde verilen EFT TL çekme emirleri, sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir. Akbank ve Garanti aracılığı ile yapılan çekme talepleri hemen gerçekleşir.Kredi kartına ödeme, nakit ödeme, cepbank, vb. hiçbir yöntem ile TL çekmeniz mümkün değildir. Banka üzerinden TL çekme işlemlerinde tek seferde en az 100 TL EFT/Havale yapabilirsiniz. *Hatırlatma: TL çekme işleminde kendi adınıza olan IBAN bilgisini boşluk bırakmadan ve başında TR ibaresi ile yazdığınızdan emin olmanızı rica ederiz. Havale/EFT yolu ile yapılacak TL çekme işlemlerinde oluşan bankacılık işlem maliyeti, tarafınıza yansıtılacaktır. İşlem ücreti, çekmek istediğiniz miktardan havele 3 TL+ KDV (3,54 TL) EFT 7TL+KDV (8,26) olarak düşülmektedir.

Kimlik Onayı bölümünden gerekli bilgilerin girişini tamamladıktan sonra üyelik statünüz Onaylanmış Hesap olarak güncellenir. Onaylanmış hesaba sahip kullanıcıların zaman içerisinde gerçekleştirdikleri işlemler ve talepleri değerlendirilerek, uygun bulunur ise hesap statüleri İleri Düzey Hesap olarak güncellenebilir. Para yatırma ve çekme Limitsiz dir.

PAYKRİP’te kayıtlı olduğunuz isim adına kayıtlı banka hesabı dışında bir banka hesabına TL çekme işlemi yapmanız mümkün değildir. TL çekme emriniz gerçekleştirilirken banka transferinin alıcı kısmına sitede kayıtlı olduğunuz isim yazılacaktır. Eğer bize sağladığınız banka hesabı sahibi sitede kayıtlı olduğunuz isimden farklı ise transferiniz gerçekleşmeyecek ve banka tarafından PAYKRİP hesabına iade edilecektir.

Hesabınızın onaylanmasının ardından 48 saatlik bir süre içinde para çekme işlemi yapamazsınız. Bu sürenin dolumunda Banka hesabınızı ekleyerek transferini gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta içi saat 16:45′e kadar verilen TL çekme emirleri aynı gün içerisinde gönderilecektir.17:00′dan sonra verilen emirler bir sonraki iş gününde hesabınıza gönderilecektir.

Yurt içi ve yurtdışı SMS servisimiz aktif olarak çalışmaktadır.Eğer Roaming hat sahibiyseniz, bulunduğunuz ülkeyi de belirterek bizi e-mail yoluyla bilgilendiriniz.Eğer yurt içindeyseniz ve SMS’leriniz telefonunuza ulaşmıyorsa, lütfen tarayıcınızın çerezleri kabul edip etmediğini, telefon sinyalini ve giriş bilgilerini kontrol ettikten sonra sayfayı yenileyerek tekrar deneyiniz. Arka arkaya giriş denemeleri yapmışsanız 10 dk bekledikten sonra sayfanızı yenileyerek tekrar deneyiniz.Gelen kısa mesajlar için telefon ya da SIM ayarlarında bir filtre var ise kontrol ediniz. Sorunun devamı halinde işleminizi farklı bir tarayıcı ile deneyiniz.Her şeye rağmen sorun çözülmezse bizi e-mail yoluyla bilgilendiriniz.

Paykrip hesabınızı oluşturduktan sonra onaylı bir hesaba sahip olmanız için online kimlik doğrulamanızı tamamlamanız gerekmektedir. Girdiğiniz bilgilerin kontrolü online olarak bir dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Üye tüm işlem bildirimleri sms yoluyla yapılmaktadır.Ek güvenlik önlemi olarak SMS yoluyla iki aşamalı doğrulama yerine, Paykrip hesabınızda mobil cihazınıza yüklediğiniz Google Authenticator uygulamasını etkinleştirebilir, tek kullanımlık işlem şifrelerinizi Google Authenticator uygulaması ile üreterek kullanabilirsiniz.

Paykrip, SMS ya da 2FA doğrulaması olmadan hesabınıza giriş yapılmasına izin vermemektedir. Buna rağmen, hesabınızında olağan dışı bir etkinlik olduğunu düşünüyorsanız, 7 gün 24 saat 0212 909 24 20 numaralı SMS destek hattımıza kayıtlı olduğunuz cep telefonu üzerinden KİLİTLE yazarak mesaj göndermeniz halinde hesabınız geçici olarak işlemlere kapatılacak ve koruma altına alınacaktır. Böyle bir durumda destek ekibimizle mail yoluyla hızlı bir şekilde irtibata geçerek problemin çözümü için destek talep edebilirsiniz.